Prominent & Leading Wholesale Trader from Mumbai, we offer veneer plywoo -8x4, garjan top marine plywood, garjan marine ply-710, shutring plywood 12mm, teak veneer and film face plywood.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1/8 Inch |
| Surface Finish | Polished |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Size(Sq feet) | 8x4 |
| Wood Type | Engineered Wood |
| Usage/Application | ALL f |
| Color | Brown |
| Glue Used | WBP |
| Core Material | Poplar |
| Is It Water Resistant | Yes |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
| Is It Abrasion Proof | Abrasion proof |
| Is It Sanded | Not Sanded |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
“Evaio Enterprise” are a Sole Proprietorship firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Laminate Sheets, Wooden Laminated Doors, etc. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 19 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | IS:710 (BWP) |
| Wood Type | Garjan |
| Brand | GARJAN |
| Glue Used | Melamine |
| Color | Brown |
| Density | FD |
| Is It Termite Resistant | Termite resistant |
| 8x4 | 19mm |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Garjan marine
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 19 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | BWP Grade (IS 710) |
| Wood Type | Gurjan |
| 7x4,8x4 | 6mm,12mm,19mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Good quality Ply wood good quality product good quality product good quality product good quality product good quality product
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Weight | 30 kg |
| Thickness | 12 mm |
| Size | 8x4 ft |
| Grade | Moisture Resist(MR) |
| Number of Repetitions | 5-8 |
Good quality product good quality product good quality product good quality product good quality product good quality product good quality product
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | TEAK VENEER |
| Material | Teak |
| Colour | Brown |
| Grade | A1 |
| Brand | Evaio |
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Wood Type | Hardwood |
| Usage/Application | CONSTRUCTION SITE |
| Color | Brown |
| Core Material | Eucalyptus |
Minimum order quantity: 30 sq ft
Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
Nimesh Karia (CEO)
Evaio Enterprise
1st Floor, B-18, Mangalam Society, Mathuradas Road,Opp.Lijjat Papad, Kandivali
Kandivali West, Mumbai - 400067, Maharashtra, India