Wholesale Trader of a wide range of products which include virgo laminate sheets, hardwood plywood board, ply board 19mm, 12 mm shuttering plywood, 30mm,35mm- pinewood flush door and pinewood flush door-35mm.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.8 mm |
| Product Type | HPL Sheet |
| Size | 2440×1220 mm |
| Grade | Standard Grade |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
Minimum order quantity: 100 Piece
“Evaio Enterprise” are a Sole Proprietorship firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Laminate Sheets, Wooden Laminated Doors, etc. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Grade | MR (Commercial) |
| Thickness | 18 mm |
| Wood Type | Hardwood |
| Core Material | Poplar |
| Size | 8x4, 7x4 feet |
Minimum order quantity: 30 sq ft
“Evaio Enterprise” are a Sole Proprietorship firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Laminate Sheets, Wooden Laminated Doors, etc. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
₹ 80 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 19 mm |
| Grade | MR (Moisture-Resistant) |
| Size | 8x4 ,7x4 ,7x3 |
| Board Material | Pine |
| Board Type | Blockboard |
| Brand | Pine wood |
| Material | Pine wood |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Weight | 34 kg |
| Thickness | 0.5 inch |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Size | 8x4 ft |
| Wood Type | Hardwood |
| Grade | Moisture Resist(MR) |
| Core Material | Eucalyptus |
| Glue Used | Melamine |
Minimum order quantity: 10 sq ft
“Evaio Enterprise” are a Sole Proprietorship firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Laminate Sheets, Wooden Laminated Doors, etc. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Core Material | Pine Wood |
| Face Material | Gurjan Face |
| Type of Wood | Teak Wood |
| Design | Simple |
| Surface Finishing | Laminated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
“Evaio Enterprise” are a Sole Proprietorship firm, engaged as the foremost Wholesale Trader of Laminate Sheets, Wooden Laminated Doors, etc. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices. Furthermore, we ensure to timely deliver these products to our clients, through this we have gained a huge clients base in the market.
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Type of Wood | Pinewood |
| Door Position | Interior |
₹ 60 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 18mm |
| Usage/Application | Furniture |
| Size | 8x4 Feet |
| Core Material | Poplar |
| Wood Type | Hardwood |
| Glue Used | Urea Formaldehyde |
₹ 25 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4mm |
| Size (Sq ft) | 4x4 |
| Color | Brown |
Nimesh Karia (CEO)
Evaio Enterprise
1st Floor, B-18, Mangalam Society, Mathuradas Road,Opp.Lijjat Papad, Kandivali
Kandivali West, Mumbai - 400067, Maharashtra, India